Skončilo sa druhé kolo volieb, ÚVK zaznamenala niekoľko podnetov

04.04.2009 Celý región

Bratislava 4. apríla (TASR) - Zatvorením volebných miestností o 22.00 h sa skončilo druhé kolo prezidentských volieb.
Občania SR v nich mali dnes možnosť rozhodnúť, či bude najbližších päť rokov zastávať najvyššiu ústavnú funkciu v krajine Ivan Gašparovič alebo Iveta Radičová. Vo voľbách zvíťazí ten, ktorý získa vyšší počet hlasov zúčastnených voličov. Oficiálne výsledky volieb by mala vyhlásiť Ústredná volebná komisia (ÚVK) v nedeľu (5. apríla) predpoludním.

Od 7. do 22. hodiny mohlo vyše 4,3 milióna oprávnených voličov v 5919 okrskoch a 13 osobitných okrskoch odovzdať svoj hlas jednému z dvoch kandidátov. Právo voliť mali občania SR, ktorí najneskôr v deň voľby dosiahli vek 18 rokov a v čase hlasovania sa nachádzali na území Slovenska.

V prvom kole získal Ivan Gašparovič 876.061 hlasov, čo predstavuje 46,7 percenta. Ivetu Radičovú podporilo 713.735 voličov, čo je 38,05 percenta. Volebná účasť dosiahla 43,63 percenta. V zoznamoch bolo zapísaných 4.339.331 oprávnených voličov, pričom obce a mestá vydali spolu 45.549 voličských preukazov.

O priazeň voličov sa uchádzalo okrem dvoch najúspešnejších kandidátov ďalších päť záujemcov - Dagmara Bollová, Zuzana Martináková, Milan Melník, František Mikloško a Milan Sidor.

Volebná účasť v druhom kole prezidentských volieb sa dá podľa zapisovateľky ÚVK Lívie Škultétyovej len odhadovať z dojmov jednotlivých členov, pretože okrskové volebné komisie nemôžu podľa zákona podávať takéto informácie počas hlasovania. Nazdáva sa však, že bude vyššia ako pred dvoma týždňami.

ÚVK dnes okrem iného riešila sťažnosť dvoch občanov z obce Lúčka pri Rožňave, ktorým obec vydala voličské preukazy platné pre prvé kolo. Tým pádom nemohli s nimi dnes hlasovať v druhom kole. Dostala tiež podnety a opakované telefonické sťažnosti na voličské preukazy, ktoré boli v niektorých prípadoch opečiatkované pečiatkami bez štátneho znaku.

Komisia sa zaoberala aj niekoľkými podnetmi na porušenie moratória. Občania sa v tejto súvislosti sťažovali na denník Nový čas a regionálne Vrábeľské noviny. Novinárom to dnes potvrdil predseda ÚVK Dušan Dugáček. Denník podľa jeho slov priniesol informácie v neprospech jedného z kandidátov a druhé periodikum vraj distribuovali v piatok a sobotu, pričom v ňom propagovali jedného z uchádzačov o najvyšší ústavný post.

ÚVK zaznamenala tiež prípad jednej občianky, ktorá má za svojho syna plnú moc na všetky úradné úkony a dožadovala sa, aby mohla voliť v jeho mene. Predseda ÚVK upozornil, že to podľa zákona nie je možné, keďže legislatívna norma hovorí jasne o tom, že občan môže voliť iba osobne, pričom tento akt nie je zastupiteľný inou osobou.

V súvislosti s druhým kolom prezidentských volieb polícia nezaznamenala žiadne problémy ani porušenie zákona. Hovorca Prezídia Policajného zboru SR Martin Korch však potvrdil, že polícia preverovala prípad vo Vranove nad Topľou, kde sa príslušná obvodná volebná komisia zaoberala podnetom, ktorý dostala z viacerých zdrojov a údajne mohol súvisieť s porušovaním moratória v okrsku v miestnej časti Čemerné. \"My sme informáciu preverovali a nič také sa nepotvrdilo, \" konštatoval Korch.

Už predpoludním údajne zaregistrovali v blízkosti spomínanej volebnej miestnosti asi dve skupinky Rómov, ktorí vykrikovali meno jedného z kandidátov. Keďže sa členovia obvodnej volebnej komisie domnievali, že môže ísť o manipuláciu voličov, navštívili neďalekú rómsku osadu, kde našli na plotoch povylepované plagáty s pozvaním na spoločné stretnutie o 14. hodine, pričom text na plagátoch zároveň vyzýval voličov, aby dali svoj hlas konkrétnemu kandidátovi.
 

Vyberte región

mark